Hasonló feltételekkel indultunk útnak erre a kis kiruccanásra, mint múlt héten, mikor a Nemzeti Múzeumot választottuk. Legyen nagy tér, legyen fedett, meleg hely, gyerekeket is lebilincselő látnivaló, és ha lehet, ne kerüljön sokba. Mint a mesében, három kívánságunk teljesült: a nagy tér, az érdekes látnivaló és az ingyenesség. De meleg... na, az nem volt.
A Ganz Ábrahám Öntödei Gyűjtemény soha nem szerepelt volna a "gyerekekkel látogatandó látnivaló" listámon, ha Gévai Csilla nem ír róla a Pagony által kiadott Amíg zötyögünk c. könyvében.
De hát írt róla! És mivel az a könyv telis-tele van hiteles és valóban érdekes látnivalóval, úgy gondoltam, az Öntödei Gyűjtemény sem véletlenül keveredhetett ide... A kiállítás minden hónap utolsó szombatján ingyenesen megtekinthető, így hát ezt kihasználva nekiindultunk ezen a hideg februári szombat délelőttön (miután a nyolcévesünket leadtuk nagyszülőknél, aki szülinapi buliba volt hivatalos 11-re, ezért "csak" négy gyerekkel mentünk).
Parkolni a Bem utcában esélytelen, ezért a Gyorskocsi utca felől közelítettünk és a Ganz utcában könnyedén meg is tudtunk állni - ebben az időpontban a parkolásért sem kell fizetni. Egy kutyapiszokkal tarkított rövid sétányon (ezen nagyon csodálkoztam itt a Vízivárosban, tényleg minden lépésre figyelni kellett...) lehet eljutni az Öntöde főbejáratához.
Belépéskor két kedves hölgy fogadott minket. Sajnos az ő végtelen kedvességük sem tudta ellensúlyozni azt a dermesztő hideget, ami odabent fogadott. Bent hidegebb volt, mint kint! Én pedig határozottan nem így öltöztettem a gyerekeket. Ezzel tehát el is dőlt, hogy nem fogunk tudni olyan sokáig maradni, mint ahogy terveztük - pedig a program érdeklődő gyerekek, lelkes szülők esetén akár 1,5-2 órás is lehet. Mi egy óra után feladtuk, egyszerűen szétfagytunk. A hölgyek mondták, hogy sajnos nem tudnak mit tenni, az öntödében működésekor olyan pokoli meleg volt, hogy szükségtelen lett volna kialakítani a fűtést. Mikor pedig múzeumként megnyitották, erre nem gondoltak (vagy nem volt pénz). Tehát a dolgozók jártak a legrosszabbul, fagyoskodhatnak órákon át ebben a téli hidegben.
Az Öntöde utolsó napjaiban, 1964-ben készítettek egy rövidfilmet a működéséről. Ezt a 12 perces kis mozgóképet érdemes a látogatás elején megtekinteni, mert így értelmezhetővé válik szülők, gyerekek számára, mit hogyan használtak itt régen. Persze a felmerülő kérdésekre szívesen válaszolnak az itt dolgozók is.
Hogyan készültek az önöttvas kerekek? Folyamatábra élőben. |
Időszaki kiállítások rendszeresen tarkítják az Öntöde programját, ezúttal a budapesti hidak vannak a célkeresztben - ha jól tudom, már nem sokáig.
Időszaki kiállítás |
Összeérnek a szálak: a gödöllői Grassalkovich-kastély falikarjai is itt készültek. |
A Magyar Állam megvásárolta a gyenesdiási kályhagyűjteményt, a legkülönlegesebb darabok ebben a kiállításban találtak új otthonra. |
Keresztelőmedencék. |
Öntöttvas ágyúk. |
Vasalók - egy ilyen darab a mi családi hagyatékunkban is rejtőzik valahol. |
Öntöttvas csigalépcsőn lehet feljutni az öntöttvas-korláttal rendelkező galériára. |
Megszólaltatható harangok! |
Az öntés folyamata, az Öntöde alapításához kapcsolható fontos emberek életrajzai (Ganz Ábrahám, Mechwart András), érdekes tárgyakhoz kapcsolódó történetek és sok egyéb különlegesség várja mindazokat, akiknek engedik a gyerekei, hogy ezeket az információkat el is olvassák alaposan. :)
Összességében mindenképpen megéri eljönni ide gyerekekkel. Téli időszakban csak csütörtöktől szombatig látogatható!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése