Kis falucska, nagy hírnév - akár ezt is állíthatnánk Zengővárkonyról, igaz lenne. A pici Kelet-mecseki település két apró,de országos hírű kiállítással is rendelkezik, ráadásul immáron egy udvarból nyílóan látogathatók ezek az érdekességek. A Tojásmúzeum pindúr helyiségében és a Szalma-Kincs-Tár bemutató tereiben egyaránt hosszabb időt töltöttünk, mint az átlag - mert minden tényleg érdekelt bennünket, és valódi örömmel csodálkoztunk rá a kézműves alkotások szépségeire.
Sajnos a Tojásmúzeumban nem fotózhattam részleteket, így csak a helyiséget tudom Nektek bemutatni képeken. Viszont örömmel tudatom Veletek, hogy a Tojásmúzeum egész évben nyitva tart - fő szezonjuk persze a Húsvét!
Hangulatos kis utcácska Zengővárkony patakpartján |
A két kis minimúzeum kapuja |
A kert hátsó részében áll a Tojásmúzeum épülete. |
Elképesztő mennyiségű tojás, és olyan különleges megmunkálási, díszítési módozatokat láttunk, hogy megszámolni sem tudom. Legtöbb volt a hagyományos viaszolt technikával készített, de volt batikolt, kapart, festett, csipkézett, ragasztott, patkolt, fúrt, és még ki tudja, hányféle különlegesség. De a szemnek, az agynak a hagyományos technikákkal készített tojások látványát is fel kell dolgoznia: nem csak a színhasználat, a mintagazdagság, de a precíz kidolgozottság sem mindennapi látvány!
Csak álltunk a polcok előtt, és egyesével gyönyörködtünk a szebbnél szebb darabokban, melyeket a gyűjtő elsősorban Magyarországról és Ukrajnából szerzett be, de a világ számos tájáról van itt valami érdekesség. Természetesen tojás alakú.
Tájház szintén az udvarban. |
A Szalma-Kincs-Tárban már engedtek fotózni, itt sokat beszélgettünk a hölggyel - akit telefonon kell hívni, és mivel közel lakik, bármikor be tudja mutatni a múzeumot. Tüskés Tünde fantasztikus gyűjteménye ez (őt ismerjük, ezért is volt fontos számunkra, hogy ide mindenképpen eljussunk), de ő maga nem lakik Zengővárkonyban.
Játékszerek, hordható tárgyak, fali és lakásdíszek, használati eszközök készültek szalmából. Mint a múzeumban megtudtuk, nem hazánk vezeti a szalmakészítési technikákban a világranglistát. Angliában illetve orosz tájakon hatalmas kultúrája van ennek az alapanyagnak. Nem győztünk fotózni, nem is lehetett mindent "magunkkal hozni". Ellenben a kis pulton van némi vásárfia vételre lehetőség, mi is beszereztünk egy játékot és némi hajbavalót!
A ház első szobája a zengővárkonyi Tájház része, ide is betekinthet, aki a Szalma-Kincs-Tárra kíváncsi.
Óbányai séta
Óbányáról indulva szerettünk volna felkirándulni a Cigány-hegyi kilátóba (kb. 9 km oda-vissza), útba ejtve a pisztrángos tavakat és az ún. Ferde vízesést. Sajnos a célállomást nem értük el, de még a vízesésig sem sikerült eljutnunk. A turistautak úgy bejegesedtek erre a napra Óbányán, hogy még a tapasztalt, profin felszerelkezett, túrabotos túrázók is estek-keltek előttünk. Így megállapítottuk: ez a terep, ezen a napon sajnos nem való két alsósnak. Még a nagyokkal lehet, hogy nekiindultunk volna (bár én lehet, hogy velük sem - tört már el a jobb kezem jégen!). Így most csak néhán benyomás fotóval érkezem Óbányáról, egyszer majd visszamegyünk, mert nagy hiányérzet maradt bennünk. A Kelet-Mecsek egyik legszebb részét kellett az időjárási viszontagságok miatt kihagynunk.
Szeretnél havonta friss, tartalmas információkat kapni barangolásainkról, kirándulásötleteinkről, múzeumlátogatásainkról, jó szállásokról? Iratkozz fel hírmagazinunkra:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése